november 13.
„A császári-királyi huszárság törzstiszti kara a francia forradalmi és a napóleoni háborúk korában” – Réfi Attila könyvének bemutatója
november 19.
Eötvenhat 2. – Beszélgetés 1956 eseményeiről akkori és mostani eltésekkel. Meghívott vendégek: Kelemen Elemér, Trencsényi Imre, Vadász Sándor
november 20.
„Az 1843–44-es országgyűlés kerületi üléseinek naplója” című (K101113/2012 sz.) OTKA kutatás beszámolója – Dobszay Tamás, Szilágyi Adrienn
november 25.
„Kedves Rokonok!” – Anssi Halmesvirta kötetének bemutatója
december 2.
„A várva várt Nyugat. Kelet-Európa története 1944-től napjainkig” – Stefano Bottoni könyvének bemutatója
Dobszay Tamás: „a kerületi ülésben mondottak históriai, pártatlan, lehetségig hű, de mégis rövid felfogása”. Az 1843-as diéta forrásai és hitelességük.
Szilágyi Adrienn: “…fejtegetésben oly gazdagok, eredményekben oly szegények…” Békés vármegyei követek szereplése az 1843-44. évi országgyűlésen
Helyszín: ELTE BTK, Történeti Intézet Szekfű Gyula Könyvtára, 1088 Budapest, Múzeum krt. 6-8. I. em. 115.
Időpont: 2014. november 20. (csütörtök) 16.30
Doktori Programunk kiránduló csapata október 11-én szombaton a Zsámbéki-medencében és a Budai hegységben tett meg 28 km-t. Túravezetőnk ezúttal is Pajkossy Tanár úr volt.
Tizenkét lelkes kiránduló indult útnak a szép őszi, napsütéses reggelen. Zsámbékon – miután ki tudtunk szakadni a buszmegálló közelében lévő élelmiszerbolt vonzásából – megtekintettük a római katolikus templomot, majd a sárga jelzésen elindulva feljutottunk a premontrei kolostorromhoz, ahol Pajkossy Tanár úr röviden összefoglalta a település és a kolostorrom múltját. A bazilikát és a hozzá tartozó kolostort a 13. században építették alapvetően román stílusban, ám késő gótikus elemekkel. A kolostor a 15. században leégett, és Mátyás király idejében a pálosok építették újjá. Buda török kézre kerülése után azonban a pálosok elmenekültek és a kolostor valamint a kastély török erődítménnyé vált. Az 1763. évi földrengés tette végleg rommá a templomot és a kolostort is. A 19. század végén Möller István építészmérnök restaurálta a műemléket korszerű elveknek megfelelően.
Utunkat a sárga jelzésen folytattuk tovább, ám a hiányos és rosszul felfestett jelzések miatt többször kellett keresnünk a megfelelő utat, de láthatóan ez nem szegte a társaság kedvét. A Nyakas-hegy – Töki-szakadék – Nyakas tető érintésével jutottunk egy jelzetlen úton Perbálra, ahol azonban tudtuk, hogy hosszasan nem pihenhetünk, mert még az út több mint fele előttünk áll, és a többszöri eltévelygések miatt az idővel is rosszul álltunk.
A Perbálról való kikeveredés is fejtörést okozott, végül sikerült megtalálni a jó utat, immár a Gerecséből a Budai-hegység felé. Miután elhagytuk a települést, egy tisztáson megpihentünk és közösen „megebédeltünk”. Nem volt kérdés, hogy a tempót fokozni kell, de Pritz Tanár úr lendülete ebben nagy segítségünkre volt. A Nagyerdő – Fehér út – Kutyahegy – Nagyszénás útvonalat kellemes pihenőkkel fűszerezve sikerült igen rövid idő alatt megtennünk. Ebben segített, hogy a jelzések sokkal inkább követhetőek voltak, mint a Perbál előtti szakaszon, valamint ezt az útvonalat fordított irányban már két éve megtettük.
Nagy örömünkre a Nagyszénásra világosban jutottunk fel, és így meg tudtuk csodálni a tájat, és rövid pihenő után, még szintén sötétedés előtt célba értünk Nagykovácsiba, ahol jó tradíciónkat folytatva sörözőben zártuk a beszélgetést.
Jóleső fáradsággal, újabb közös élménnyel gazdagodva az esti órákban értünk haza.
Következő kirándulásunk 2015. április 25-én, szombaton lesz.
Örömmel várunk minden csatlakozót.
A Doktori Programunk kirándulócsapata
.